14 Şubat 2010 Pazar


MUHTARIMIZDAN ALISSA'LILARA MESAJ


Sayın Alıssa'lı Hemşerilerim,
Günümüzde hem ulaşım hem de iletişim olanakları bir hayli gelişme gösterdi. www.yenimescit.com sitesi içerisinde bulunduğumuz Bilgi Çağının gerisinde kalmamak için köyümüz adına Internet'te atılan büyük bir adımdır. İçimizden yetişen Mehmet YILDIZ köyümüzün hem tanıtımı hem de hemşerilerimizin Internet ortamında birbirlerine yakınlaşmasına vesile olacak bu çalışmasından dolayı kendisine Alıssa Köyü Halkı adına teşekkür ediyorum.
Nüfusumuzun büyük çoğunluğu köy dışında yaşıyor. Yaz ayları ve bayramlarda , Köy şemliklerinde köyümüze tatile gelmenin ötesinde birbirimizden ve köyümüzden haberdar olmak için 12 ay, 24 saat faydalanabileceğimiz Internet'te böyle bir imkana sahibiz. Bu site sayesinde ülkemizin her köşesinde ve yurt dışında yaşayan hemşerilerimiz birbirlerine ve köylerine daha da yakınlaşacaktır. Bu site sayesinde köyümüzde yaptığımız çalışmaları artık sizlere daha rahat duyuracak, maddi ve manevi desteğinizi isteyeceğiz.
Gurbette yaşayan siz değerli hemşerilerim. Sizden ricam ne olursa olsun yılda en az bir kez olsun köyünüze ziyarete gelin. Köyümüzün ihtiyaçlarına katkıda bulunmaya çalışın. Yetiştirdiğiniz çocuklarınıza da köy sevgisini aşılayın. Dedelerimizden miras kalan bu toprakları unutmayalım, kendi haline terk etmeyelim. Bizler elimizden geldiği kadarıyla bu site üzerinden köyümüzle ilgili tüm gelişmeleri sizlere aktarmaya çalışacağız. Sizlerden haberdar olmamız için bilgilerinizi Mehmet YILDIZ'a mail atın, tanıdığınız Alıssa'lıları bu siteden haberdar edin.
Daha önceden 2 dönem ve en son 29 Mart 2009 tarihinden beri Muhtarınız olarak sizlere hizmet etmekteyim.

Sayın Alıssa'lılar bildiğiniz gibi köyümüzün mezarlığı malesef uzun zamandır bakımsız olup şu an içler acısı bir haldedir. Tüm köyümüze gelen köylülerimiz ve misafirlerimiz mezarlığımızı görüp bu duruma çok üzülmektedir. Sizlerin desteği ile köyümüzün mezarlığını yeniden ele alarak öncelikle mezarlıklarda biriken otlardan kurtarmak ve yaz olsun kış ayları olsun mezarlığımızı ziyaret edenlerin rahatça ziyaret edebilmeleri icin parke taş veya kilitli taşlarla döşenmiş mezarlığımızda herkesin rahatlıkla istediği mezara gidebileceği yol yapmak istemekteyiz. Bu konuda sizlerden gerek maddi gerekse manevi hatta parke taş veya kilitli taşı alarak köyümüze bize ulaştırarak bu hayırlı hizmete ortak olabilirsiniz. .

Bize köyümüzle ilgili her türlü sorununuzu , düşüncelerinizi , yorumlarınızı , eleştirilerinizi ve yapacağınız yardımlarınız için telefon numaralarımız 365 gün 24 saat hep açıktır. Bize ulaşabileceğiniz telefon numaraları cep telefonu +90 542 614 48 07

Çalışmalarımız devam edecektir. Siz sevgili köylülerimizin desteğinin devam etmesini diliyorum.
Saygılarımla,
Ali Deniz ALTUN
Yenimescit Köyü Muhtarı


YENIMESCIT KOYU HAKKINDA BILGILER

YENIMESCIT KOYU HAKKINDA BILGILER
COĞRAFİ BÖLGE
İÇ ANADOLU BÖLGESİ
İLİ
KONYA
İLÇESİ
ÇUMRA
KÖYÜ
YENİMESCİT
NUFUSU
249
MUHTARI
ALİ DENİZ ALTUN
MUHTAR TEL NO
+90 332 443 72 90
MUHTAR CEP NO
+90 542 614 48 07
KOORDİNATLAR
37°19'27 - 32°33'17
KIBLE ACISI
156.9°
POSTA KODU
42500
CESITLI YERLERE UZAKLIGI
CUMRA İLÇESİNE
40 km
KONYA İLİNE
71 km
KARAMAN İLİNE
71 km
ANKARA İLİNE
332 km
İSTANBUL İLİNE
776 km
EDİRNE İLİNE
991 km
BULGARİSTAN SOFYA'YA
1313 km
ALMANYA HAMBURG'A
3251 km
İSVEC STOCKHOLM'A
3978 km
NORVEC OSLOYA
3955 km
DANİMARKA KOPENHANGA
3398 km
HOLLANDA AMSTERDAM'A
3436 km
FRANSA PARIS'E
3509 km
INGILTERE LONDRA'YA
3750 km
MEKKE'YE
1960 km
MEDİNE'YE
2100 km


KOYUMUZUN KOMSULARI
CİCEK , CUKURKAVAK , DİNEK , TAHTALI , AVSAR , APA
COGRAFI YAPISI

Köyümüzün 3 tarafı ormanlarla çevrili olup bir tarafıda dalgalı tarım arazisidir.


YOL VE ULAŞIM

Konya Eskigaraj'dan her gün 14:30 de hareket eden otobüsümüz bulunmaktadır.
Alıssa'dan her gün 07:30 da hareket eden köy otobüsümüz bulunmaktadır.


KÖYÜMÜZ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER
Köyümüzün okulunda 30 ar kişilik 2 sınıf 2 dönüme yakın bahcesi vardır . Öğretmenlerin kalabilecegi 2 adet lojmanı mevcuttur. Fakat hükümetlerin taşımalı eğitim kararından sonra köyümüzdeki öğrencilerimiz taşımalı eğitimle uzaklığı 7 km olan apa köyünde taşımalı olarak eğitim almaktadır.
Köyün içme suyu şebekesi vardır,
Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.
Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.
Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır.
Köyümüzde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyümüzde eski tarihi eser romalılardan kalma tas evler kerpic evler ve yeni beton evler bulunmaktadır.Köyümüzde 2 adet camimiz birisi eski diğerii yeni cami olmak uzere eski camimiz taş yapı olup yeni camimiz ise betonarmedir. Ayrıca yeni camimizin 30 kişilik kütüphanesi şadırvanı 2 tuvaleti ve büyük bir bahcesi vardır. Köyümüzde imamların kalacabilecegi lojmanımızda vardır Lojman camimize uzaklıgı 50 mt uzaklıktadır.


-

ALiSSA (yenimescit) KoYu Hakkinda

ALiSSA (yenimescit) KoYu Hakkinda

Konya iline yaklasik 71 km bagli oldugu cumra ilcesine 40 km uzakliktadir. Koyumuze ulasmak icin Konya karaman yolundan iceri cumra beldesi sapagindan sag tarafa dondugumuzde bozkir hadim ilcelerinin yolundan ilerleyerek dineksaray sapagindan tekrar sag tarafa dondugumuzde apa koyunu gecerek 5 km sonra alissa koyune ulasmis oluruz.

Koyumuz Toroslar üzerinde Kepir tepesinin eteginde bulunmaktadir. Koyumuz Apa , Cukurkavak , Cicek , Dinek Tahtali ve Avsar koyleri ile komsudur. Alissa koyu yesilligi ile dikkat cekmektedir. Koylulerimizin gecim kaynagi tarim ve hayvanciliktir. Koyumuz disariya cok goc vermis bir koydur. Koylulerimiz Konya ve Avrupa ulkelerine goc etmislerdir.

YENiMESCiT ALiSSA KoYu TARiHCESi
16.yuzyilda Osmanli imparatorlugunun gerileme donemine girmesi ile birlikte Anadoludaki bazi beylikler halkina karsi zulumlerini artirmaya baslamislar. Iste bunlardan biri olan Taskent beyligide halkina karsi zulmu artirmis surekli baski siddet uygulamaya baslamisti. Buna tahammul edemeyen bazi kisiler aralarinda konusarak Taskent beyliginden kacmaya karar vererek bir aksam 6 aile birleserek kacmislar. Bu kacan 6 ailelerin lakaplari sunlardir:
Hamza ogullari,Mernekli ogullari,Camgoz ogullari,Avcu ogullari,Kacak Abdullah ogullari,Turudu ogullari.


Bu kucuk topluluk bir kac gun yurudukten sonra Dorla beyligi diye bilinen bugunku adiyla Aydogmus (Dorla) daki Nasin agaya gelmisler ve senden bize yer vermeni istiyoruz diyerek istekte bulunmuslar. Nasin aga bunlara bu adamlari Alissa'ya goturun diye emir vermis ve yanlarina bir adam vererek gondermis topluca Alissa'ya gelen aileler bu yeri cok begenmisler fakat burada su yok diye telaslanip beye adamlardan bir tanesini geri gondermisler. Nasin Bey orada su kuyusu oldugunu soylemis.

Kuyunun oldugu yeri tarif etmis gelip kuyuyu bulmuslar. Fakat kuyuya yanasmak mumkun degilmis. Sebebine gelince kuyunun cevresi karanlik agacli ve ot ile ortuluymus bu agaclari yakip kuyuyu meydana cikarmislar. Kuyunun ortulerinin yanmasindan sonra kuyunun kenarindaki tas bilezik catlamis simdi hala bu catlak mevcuttur. Kuyu 14 metre derinliginde ve 3-4 metre capinda olup tasdan oymalidir ve cok suyu vardir.


Bu 6 aile buraya yerlesip ziraatla mesgul olup aga ile ortakci olmuslardir. 10-12 yil ekip bictikten sonra Dorla beyi Alissa'yi o zaman tuccarlik eden 2 kardes olan Rumlara satmistir . Alissa koyunu satin alan Rumlarin birincisi Yavoni digeri Asgar imis. Bunlarla 10 sene ortaklik yapan Alissa'lilar zamanla cogalmaya 6 aileden 25 30 aileye ulasmislar . Baska koylerdende gelenlerle bu sayi epeyce artmistir. Alissa'lilarla Rumlar arasinda sorunlar cikmaya ortakliklar bozulmaya baslamisti. Bunu goren Alissa'lilar aralarinda toplanti yaparak koydeki Rumlari cikartmasi icin Dorla beyi Nasin agaya gelerek biz Alissa'yi satin almak istiyoruz demisler. Nasin aga ile yapilan pazarliklar neticesi Alissa koyu 1 yuk 1 dek paraya satin almislar ve bunu belgelendirmislerdir. Bu belgeler yakin zamana kadar mevcut idi . Savaslar sirasinda kaybolmustur. Not: 1 yuk para = 100000 kurus . Bu paranin osmanli parasi oldugunu dusunursek verilen paranin buyuklugu ortaya kolayca cikar.

Ufak bir not daha Dorlali Nasip aganin bunun gibi birkac koyu daha varmis. Bunlardan bazilari Belkuyu,Cukurkavak,Sarioglan,ve Kurukavak gibi koylerdir..

Alissa'lilar koyu satin alip tam islerine kavusmuslarki koyde cikan bir yanginla bir cok ailenin evleri yanmistir. Bu yanginda buyuk maddi hasarlar olusmus ve bir cok aile yanarak can vermis kimisinin cocuklari oksuz - yetim kalmistir. Iste bu yangin sonucu sonucu oksuz ve yetim kalan bazi cocuklar Bozkir ilcesinde yasayan memurlara orada yasayan Bozkir sakinlerine evlatlik olarak verilmistir. Bozkir'a evlatlik olarak verilen cocuklar zamanla buyuyup evlenme cagina gelip evlenmisler. Birbirinden habersiz evlenen Alissa'li kiz ile Alissa'li oglan bir gun bir kuyu basinda tesadufen karsilasirlarlar. Kiz bu esnada cocuguna ninni soylemektedir. Oglan bu ninniyi dinlerken cok etkilenmis. Kiz cocuguna ninni soylerken soyle dermis . . .

Alissa'nin kuyusunda Cimen biter kiyisinda Kucuk Ali'm buyusunde Bizde gidelim Alissa'ya
O esnada bu ninniyi duyan Oglan kiza sen bu koyu nereden biliyorsun diye Kiz'da ben iyi bilmem ama Alissa diye bir koyde yangin cikmis annem babam yanarak olmusler Babam Ali isimli bir adammis. Babam yanginda olmus , benide Bozkir'da bir memura evlatlik vermisler deyince Oglan aglamaya baslamis bende Alissa'liyim Benim babaminda adi Ali benide Bozkir'a evlatlik vermisler demis. Bu durumda sen benim kardesimsin diyerek kardesine sahip cikmis.


O kiz daha sonra hastalanarak olmus. O kizin oglu (Ali) biraz serseri olarak yetismis Alissa'ya gelmis Alissa'lilar Ali'nin kim oldugunu bilmediklerinden Ali'yi koye koymamislar. Fakat bazilari ne olacak gariptir koyumuzun cobani olsun demisler. Biraz daha buyuyen Ali koylulerden birinin kizini alip kacmis .Bunu goren koyluler Ali'yi bir daha koye koymamislar. Ali'de Alissa'nin 2 km guney batisinda bir yere yerlesmis. Fakat Ali'ye oradada dirlik vermemisler. Ali burayida terk etmis. Simdi buraya Ali'nin oreni derler hala mevcuttur..

Yaklasik 4 asir evvel kurulan koyumuzde yaklasik 50 hane bulunmaktadir. Fakat koy nufusunun cok daha fazlasi Konya'da Cumra'da ve avrupa ulkelerinde ikamet etmektedirler..

Koyumuzun 3 tarafi ormanlarla cevrili olup bir tarafida dalgali tarim arazisidir...

Koyumuzun komsulari cukurkavak , dinek , cicek , apa , apasaraycik , avsar , tahtaliBu bilgiler Rahmetli Katip Ali ALTUN tarafindan 13/06/1976 verilmistir. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz.

Daha detayli bilgi icin http://www.yenimescit.com
Telefonla ulaşmak icin +90 543 497 2401
Mail adresi omer_altun@yenimescit.com
Msn adresi omer_altun@yenimescit.com